opisy różnych gier
Późny start
Jeżeli dołączyłeś do jakiegoś świata w późniejszej fazie gry, powinieneś dostosować strategię do tej sytuacji. Naturalnie dalej jest ważne, by przykładać się do produkcji surowców, by przyspieszyć rozbudowę wioski. Równie ważne jest, byś zabezpieczył się przed wrogim plądrowaniem surowców. W tym celu rozbuduj mur oraz schowek a także wyszkól kilka jednostek. Rozsądna rozmowa z sąsiadami może również zaowocować we współpracy. Jeżeli zdołałeś się wzmocnić sam możesz zacząć najazdy na innych.
Teraz pora na przedstawienie największej różnicy w stosunku do normalnej rozbudowy, którą znasz:
Nie popełnij tego błędu i nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę: na wytworzenie szlachcica. Może wydaje się to logiczne, ponieważ chcesz mieć więcej wiosek, by dorównać innym. Może to być jednak duży błąd, ponieważ mocni gracze starają się podbijać wioski w swoim sektorze, by zagwarantować sobie dobrą pozycję w stosunku do innych graczy. Jeżeli przeznaczysz surowce tylko na budynki oraz szkolenie ofensywy, staniesz się łatwym łupem dla takich graczy! Będą mieli możliwość przejęcia wioski tanim kosztem. Po napadzie takich graczy jest już z reguły za późno.
Jedyna strategia, która może zapobiec takiemu scenariuszowi, to szkolenie defensywy, która składa się z wielu mieczy oraz pikinierów (a także, na niektórych światach - łuczników). Nie możesz stać się atrakcyjnym łupem dla tych dużych graczy. Jeżeli poniosą spore straty podczas ataku na twoją wioskę, przypuszczalnie zostawią cię w spokoju. Tutaj pomoże ci też morale. Wojska agresora mogą stracić nawet do 70% siły ataku!
Faza rozbudowania bezpiecznej bazy wojskowej kosztuje wprawdzie mnóstwo czasu, ale przynosi też mnóstwo korzyści, ponieważ wojska obronne są cały czas w gotowości. Jeżeli już posiadasz solidną armię defensywną, składającą się z minimum 1200 pików oraz 1200 mieczy, możesz rozpocząć przygotowania do wytworzenia szlachcica oraz szkolenia wojsk ofensywnych.
Offline